O mně
Mandaly
Poradenství
Poradenství on-line
Psané horoskopy
Knihy
Kurzy
Napsali jste mi
Spřízněné stránky
Kontakt

Sluneční znamení v praxiSluneční znamení v praxi

Ida Myslikovjanová
Ukázka z knihy:
PANNA     / 24. srpna - 22. září /

   Je to šesté znamení zvěrokruhu, pohyblivé a zemské.
   Pannu, podobně jako Blížence, ovládá intelektuální planeta Merkur. Mezi Merkurem jako vladařem Blíženců a Merkurem, který vládne znamení Panny, je ovšem podstatný rozdíl. Zatímco Merkur v Blížencích chce o všech věcech ve svém dosahu vědět něco málo, Merkur v Panně se chce dozvědět o jedné věci vše. Merkur v Panně je zemský, analytický a dává schopnost detailně věci rozebírat. Panna vše podrobně pozoruje, analyzuje, často tak důkladně, že se jí okolí za to až vysmívá. Má taky vztah k přesnosti, dobře rozlišuje, škatulkuje a kategorizuje věci. Negativní vlastností Panny je přehnaná kritičnost a důraz na detail na úkor celku. Panna bývá dobrý specialista, který chce dokonale zvládnout určitou oblast, ale právě proto si někdy nedokáže vytvořit celkový pohled na věc. Protože je to zemské znamení, má silný smysl pro realitu a účelnost. Dokáže pracovat metodicky, dokáže maximálně využít svůj čas a prostředky. Dokáže si taky všechno zkalkulovat a spočítat. Musí mít před očima užitečnost, účel a často i zisk. Z tohoto důvodu bývá Panna výborná účetní, což platí i pro ascendent v tomto znamení.
   O tom, že mnohé Panny se snaží dělat opravdu věci důkladně a dokonale, svědčí i případ muže, který má v Panně umístěnu trojkonjunkci Slunce - Venuše - Mars a o kousek dál v Panně je i Merkur. Když se rozhodl postavit dům, s čímž neměl sebemenší zkušenosti, začal tím, že nakoupil veškerou dostupnou literaturu o stavbě domu, nastudoval vše potřebné a začal vlastníma rukama sám stavět. Přestože zpočátku nikdo nevěřil, že tento úkol zvládne, dům úspěšně dostavěl a o několik let později jej okolnosti donutily postavit další. Tento člověk při všem, co dělá, uvažuje do detailů, dokáže promýšlet věci do důsledků, je prakticky velmi šikovný, umí cokoli opravit, a protože je taky více kritický, nesnáší špatně odvedenou práci.
   Panna je velmi praktická a střízlivá, vychází z pozorování, ale může jí chybět dar představivosti. Obvykle má při veškeré své činnosti zapojen silně rozum a nedá se strhnout citovými pohnutkami. Nesnáší chaos a zmatek, nejedná nepředloženě, ale naopak vše musí mít přesně promyšlené a dobře zvážené.
   Jako zemské znamení Panna potřebuje materiální jistoty, především potřebuje dobré pracovní zázemí. Realizuje se v tom, že slouží, pomáhá druhým lidem, dokáže obětavě pomoci, ne však radou, jako třeba Lev, ale konkrétním skutkem. Mnohé Panny se v průběhu života dostávají do situací, kdy se musí o někoho starat nebo jsou nuceny pečovat o nemocného člověka (totéž může způsobovat i ascendent v Panně). Z tohoto důvodu je v tomto znamení narozená i celá řada zdravotních sester, ale patří sem i vynikající lékaři, zvláště chirurgové, kteří potřebují odvádět přesnou a precizní práci. Panna sama může trpět větší náchylností k nemocem, proto si často hledí svého zdraví, dodržuje přísnou hygienu a životosprávu, někdy se ovšem může pozorovat až příliš. Panna ovládá trávicí ústrojí, proto může trpět poruchami zažívání nebo žaludečními potížemi. V každém případě je však Panna obecně choulostivější, co se týká zdraví, než jiná znamení. Merkur sem vnáší, stejně jako Blížencům, i větší nervozitu. Některé Panny však, i pokud nejsou nemocné, se rády pozorují a rády probírají své nebo i cizí choroby, což může občas hraničit až s hypochondrií.
   Žena narozená v Panně může mít taky silný smysl pro pořádek a věnovat až přílišnou pozornost domácímu úklidu. Domácnost zvládá naprosto vzorně, všude mívá čisto a uklizeno, ale někdy to bývá na úkor rodinné pohody a normálního života. Dokonce i někteří muži v Panně mohou propadat pořádkové mánii, což ale obvykle znamená, že vyžadují po manželce naprostou absenci prachu v bytě či ukládání předmětů na přesně stejné místo. Panna opravdu jen velmi špatně snáší nepořádek a špínu. Problém je v tom, že člověk v tomto znamení bývá velký puntičkář a kritik a může tím své okolí občas dohánět k nepříčetnosti.
   Tak jako je Panna velmi pečlivá ve své domácnosti, tak obvykle dbá i na čistotu a úpravu svého zevnějšku nebo zevnějšku svého manžela. Má vždycky vyžehlený límeček, nebude jí chybět utržený knoflík ani nebude mít na oblečení špinavou skvrnu.
   Panna na rozdíl od Lva si uvědomuje, že se musí podřídit a přizpůsobit. Pannu nezajímá na její cestě k úspěchu ani tak úspěch samotný, jako metoda k dosažení tohoto vrcholu. Tak jako předešlé znamení Lva má rádo vše výstřední a nápadné, Panna nikdy nechce být v centru pozornosti. Bývá spíše nesmělá a nenápadná.
   Panna je dobrý specialista, nemusí být však dobrý vedoucí. Je to perfekcionista, který se snaží o dokonalost. Uhlídá veškeré záležitosti a termíny, připraví všechny podklady, zajistí bezchybné fungování, ale může být poněkud malicherná a dokáže se užírat maličkostmi. Má zvláštní schopnost učinit se nepostradatelnou tím, že se snaží zvládnout určitou oblast dokonale, je pečlivá, spolehlivá, na vše pamatuje, ale neumí dávat příkazy a bojí se velkých rozhodnutí. Panna je nejlepší v pozici toho druhého, kdy má vedle sebe silnou osobnost, která vše vede a řídí.
   Vzpomínám na muže, v jehož horoskopu je v Panně nejen Slunce, ale i Merkur, Mars a Neptun. Vykonával ve firmě dlouhodobě funkci zástupce a dá se říct, že vlastně díky němu celá firma perfektně fungovala. V okamžiku, kdy byl vyhlášen konkurz na ředitele, se tento muž naštěstí stáhl, ačkoli mu všichni dávali největší šance. Instinktivně cítil, že by mu vedoucí role neprospěla. Jiný muž s podobnými konstelacemi v Panně už tak prozíravý nebyl a funkci ředitele přijal. Vydržel v ní však pouhé tři měsíce, kdy zjistil, že zodpovědnost velkých rozhodování je nad jeho síly. Naopak zcela jiná situace nastala u muže, který má ve znamení Panny jen Slunce, ale ascendent, Luna a Mars jsou ve Lvu. Tento muž má už velmi dobré předpoklady pro vedoucí funkci, což je dáno silnějším obsazením Lva, který naopak rozhoduje rád a zpravidla i dobře.
   Panna je citově zdrženlivá, snaží se udržet své city pod kontrolou a nenechává se jimi ovládnout. Často své city prosívá a analyzuje natolik, že z nich nakonec nic nezbyde. Silně obsazená Panna může být velmi stydlivá až prudérní, neumí se odvázat a nechat věci plynout přirozenou cestou, nechce ani neumí se bavit o tom, co cítí a prožívá, a promluvit o sexu už pro ni může být úplně nepředstavitelné. Samozřejmě ne každá Panna je prudérní. Jsou i takové Panny, které mají rády peníze a city jsou v nich potlačeny, proto mohou svou lásku a tělo docela dobře prodávat.
   Protože je Panna v mnoha ohledech kritická, nešetří v tomto směru ani svého partnera a hledá nedostatky na jeho povaze či vzhledu. Je taky příliš vybíravá, proto může promarnit příležitost. Panna je velmi pracovitá a může se věnovat natolik svému intelektuálnímu povolání, že na lásku jí už nezbývá čas. Panna má ráda svůj klid a zaběhaný řád a velmi často se taky bojí změn. Dokonce i mladý člověk narozený v tomto znamení může mít vztah značně zracionalizovaný a pod kontrolou a může se bát rozejít se svým partnerem, přestože ve vztahu není jiskra ani vášeň. Nechává raději plynout několikaletý, dávno přechozený vztah jednak ze strachu, že si už nikoho při svém pracovním vytížení nenajde, jednak ze zvyku, který Panně svým způsobem vyhovuje. Výsledkem takového poklidného, ale trochu fádního vztahu, který nakonec přece jen po zralé úvaze vyústí v manželství, pak bohužel často bývá po určité době rozvod.
   Ve znamení Panny je zemský živel v rozdrobené podobě, proto je Panna, stejně jako další pohyblivá znamení, nestálá a snadno ovlivnitelná.


Monika
Panna - konflikt rozumu a citu

   Monika je narozená ve znamení Panny, kde se nachází i Merkur, přesto však ji silně ovlivňuje i znamení Štíra, kde má Lunu v konjunkci s Uranem. Jako Panna je Monika trochu ostýchavá a nesmělá, drží se ve svém projevu zpět a o všem hodně přemýšlí. Má ráda situaci pod kontrolou a ráda by plně ovládala i své city. Panna je sice realistické znamení, ale pokud má Venuši v ohnivém znamení Lva, občas ztratí hlavu i rozum a dostává se do situací, které by u ní nikdo nečekal. Obvykle však brzy najde pevnou půdu pod nohama a začne zvažovat věci ze všech stran. Venuše ve Lvu se taky ráda chová trochu teatrálně, což však v tomto případě samozřejmě neplatí, protože Monika je jednak Panna, jednak její Venuše je blokovaná Saturnem.
Monika    První vážný Moničin vztah skončil po pětileté známosti, když její partner začal chodit s Moničinou kamarádkou. Monika je hrdá, a když zjistila, že ji partner nemiluje, beze slova vztah ukončila, ačkoli bolest v sobě nosila ještě několik dalších měsíců. Druhou lásku našla Monika v cizině, kde dva roky pracovala (silné obsazení devátého domu).
   S Lunou v devátém domě člověk obvykle rád cestuje, může se cítit dobře v jiném kulturním prostředí, a dokonce může pobývat i nějakou delší dobu v cizině. S touto Lunou by se Monika mohla i usadit ve větší vzdálenosti od místa svého rodiště, mimo jiné i v zahraničí.
   V konjunkci s Lunou je v devátém domě i Uran. I ten zde podporuje cestování. Kdo má Urana v devátém domě, může zažít na cestách nečekané a neobvyklé události, mezi cizinci může najít zvláštní přátele, díky nimž mohou vzít za své jistoty a navyklý způsob myšlení takového člověka. S Uranem v devátém domě můžeme taky v mládí přerušit studium nebo změnit studovaný obor. Monika opravdu na dva roky přerušila vysokoškolské studium a odjela do ciziny vydělávat peníze. Ve Švýcarsku (mimochodem Monika je Panna a uvádí se, že Švýcarsko je pod znamením Panny) se zamilovala do muslima - kurdského uprchlíka. Prožila s ním vášnivý vztah, nicméně po návratu domů věděla, že se bude muset rozhodnout. Po ukončení studií udělat krok do neznáma a provdat se za cizince, kterého téměř nezná, odejít za ním do zahraničí a zvyknout si na zcela jinou mentalitu, jiné náboženství, jiné kulturní zvyklosti, nebo se vzdát vztahu s člověkem, kterého miluje. K takovýmto bezvýchodným situacím, v nichž žádné řešení nepovažujeme za dobré, dohání člověka právě Luna ve znamení Štíra. Pokud je tato Luna v konjunkci s Uranem, je situace o to vyhrocenější a dramatičtější. Protože Luna je v tomto horoskopu vládcem sedmého domu, jedná se o dramata ve vztazích.
   Jak Venuše ve Lvu, tak i Luna ve spojení s Uranem se dokážou silně zamilovat a dát do vztahu vše (Venuše v sedmém domě má taky silnou potřebu vztahu), racionálně založená Panna však Monice nedovoluje jít po hlavě do manželství, uvědomuje si všechna rizika tohoto vztahu a zvažuje.
   Tato opatrnost ovšem nevyplývá pouze ze znamení Panny, ale taky z ascendentu ve znamení Kozoroha a z postavení Saturna v sedmém domě.
   Ascendent v Kozorohu působí na ostatní trochu nepřístupně, zdrženlivě a rezervovaně. Člověk je hodně snaživý, ctižádostivý, spolehlivý a většinou v životě tvrdě pracuje. Zpravidla se mu taky podaří vyšvihnout se nad své okolí. Monika jako jediná z celé rodiny (má ještě další dva sourozence) studuje vysokou školu. S tímto ascendentem se taky nemůže nechat jen unášet událostmi, ale potřebuje mít věci pod kontrolou.
   Vládcem ascendentu je Saturn, který se umístil v sedmém domě. S touto pozicí Saturna člověk obvykle přistupuje k manželství velmi odpovědně, proto taky často manželství oddaluje. Může se stát, že právě v souvislosti s manželstvím je člověk nucen něco vážného řešit. Ani Saturn ve Lvu není nejlepší pozice pro tuto planetu, protože člověk někdy musí řešit těžké a odpovědné rozhodování v záležitostech lásky nebo dětí. I tady samozřejmě záleží na aspektech.
   Saturn v konjunkci s Venuší je hlavně pro ženu velmi obtížný aspekt, který může vztahy nějakým způsobem blokovat. Podle tradičního výkladu tento aspekt překáží šťastnému manželství nebo způsobuje vážné problémy v partnerských vztazích, které končívají zklamáním. Taková žena si podvědomě často vybírá partnera, který je pro ni nějakým způsobem nevhodný, nebo si raději volí cestu životem v osamění. Za pozornost stojí i fakt, že v Monice se perou dvě zcela protichůdné síly díky znamením, jež jsou obsažena v prvním domě, který představuje naši osobnost. Hrot prvního domu je sice v Kozorohu, který představuje řád a povinnost, v tomto domě je však uzavřeno i celé znamení Vodnáře, který je naopak symbolem vzpoury a svobody. Oba vládci jsou spjati konjunkcí s citovými planetami - Saturn s Venuší a Uran s Lunou. Proto představují dilema v citové oblasti, které Monika musí ve svém životě řešit.
   V sedmém domě v blízkosti descendentu je i Mars. Z toho vyplývá, že Monika vstupuje do vztahů s intenzivními city, zvláště když Mars je v trigonech na Lunu i Uran do devátého domu.
   S Marsem ve znamení Raka je Monika lehce zranitelná a může přitahovat partnera, který pochází z rodiny s tradiční patriarchální rolí.
   Mars je však taky v kvadratuře na Pluta, který je na hrotu devátého domu. Má-li žena Mars v sedmém domě a v Raku, často si hledá partnera, který má problém s alkoholem. Moničin zahraniční přítel je však jako muslim zapřisáhlý abstinent, přesto kvadratura Marse ze sedmého na Pluta do devátého domu může znamenat těžké problémy v manželství, které by v tomto případě mohly přicházet právě z ciziny. Pluto v kvadratuře na Mars je poměrně násilný aspekt, nemusel by však nutně souviset s násilím ze strany manžela, ale spíše prostředí, do kterého tento člověk patří. Pluto do jisté míry souvisí i s fanatismem.
   S Plutem v tomto domě může naše přesvědčení nebo víra prodělat nějakou zatěžkávací zkoušku a nemusíme přitom vždy zcela obstát. Během vysokoškolského studia nebo při cestě do zahraničí může nastat proměna naší osobnosti, vztahy s nevlastními příbuznými mohou být nějak komplikované. Pluto v negativních aspektech nás může dostat do situací, kdy budeme nuceni odolávat nějakému tlaku, který bude souviset s cizinou.
   S ascendentem v Kozorohu a Sluncem v Panně (jedná se o dvě zemitá znamení) má Monika silný vztah k půdě a k zemi, proto si vybrala jako studijní obor ekologii. S Neptunem v jedenáctém domě se chce podílet na uskutečňování nějakých ideálů společně se skupinou podobně zaměřených lidí. S touto pozicí Neptuna může uzavírat neobvyklá a trochu idealistická přátelství a především může cítit solidaritu s lidmi, kteří jsou nějak utlačováni (možná i proto si vybrala jako partnera právě kurdského uprchlíka). Se Sluncem a Merkurem v Panně, kdy navíc Merkur přijímá samé příznivé aspekty, se dá předpokládat, že Monika najde velmi dobré pracovní uplatnění. Merkur v Panně jí dává sklony k perfekcionismu, někdy však taky k lpění na nepodstatných detailech, kterým připisuje nepřiměřenou důležitost, a proto může působit až příliš kriticky. Pokud je zároveň Slunce i Merkur v Panně, člověk obvykle dokonale zvládá určitou pracovní oblast, a proto může být ostatními směrován do vedoucích funkcí. Pro Pannu je ovšem vždycky lepší, když zůstává jako ta druhá. To ostatně cítí i sama Monika a ví, že dokáže obětavě pomáhat, že dokáže stavět kostku ke kostce, aby něco mohlo vzniknout, ale bojí se velkých rozhodnutí. Proto se nikdy nehrne do čela.
   S Jupiterem v šestém domě, který zde přijímá celou řadu příznivých aspektů, bude vždycky pracovat svědomitě a spolehlivě, proto bude ve svém zaměstnání nepostradatelná, bude se v něm cítit dobře a prací bude kompenzovat případné problémy svého citového života.
Ida Myslikovjanová

Ida Myslikovjanová

tel.: 608 426 823

Copyright © 2023 Michal Hanusek