O mně
Mandaly
Poradenství
Poradenství přes Skype
Psané horoskopy
Knihy
Kurzy
Napsali jste mi
Spřízněné stránky
Kontakt

Mandaly   Před nějakou dobou jsem objevila svět mandal a začala je malovat. Mandaly jsou nejen krásné, harmonické a uklidňující, ale jejich kreslení vnímám především jako úžasný relax. V dnešním uspěchaném světě, kdy se všichni jen pořád za něčím ženou, chtějí být rychlejší, výkonnější a úspěšnější, je to jedna z možností, jak vypnout, uspořádat si myšlenky a ještě k tomu načerpat duševní sílu. Většina z nás totiž žije v obrovském stresu, který nám samozřejmě vůbec neprospívá a který se negativně projevuje nejen na našem fyzickém zdraví, ale především na naší psychice.
   Už Carl Gustav Jung nejen že sám maloval mandaly, s jejichž pomocí byl schopen pozorovat každý den proměny své psychiky, ale mandaly mu údajně pomohly překonat i vnitřní krizi, která u něj v určité životní etapě proběhla. Na základě toho pak začal mandaly využívat i jako nástroj psychoterapie pro své pacienty.
   Ano, mohu z vlastní zkušenosti říct, že mandaly jsou léčivé především pro naši duši. Samozřejmě nejlepší je mandaly přímo malovat, ale je jasné, že každý na to nemá dostatek trpělivosti nebo času. Namalování jedné mandaly totiž zabere doslova hodiny a hodiny titěrné práce.
   Ovšem zklidnění a usebrání mysli může přinést i mandala, pověšená na zdi nebo postavená na pracovním stole, která se Vám líbí a která na Vás působí harmonicky. Mandala totiž symbolizuje jednotu a rovnováhu a má silný vliv na naše nevědomí. Setkává se zde barva a tvar a tyto dvě energie spolu dohromady vytváří harmonický celek, který působí jak na autora samotného, tak na toho, kdo se na mandalu dívá. Kromě příjemného uklidňujícího pocitu může mandala pomoci dodat i energie, které Vám mohou chybět.
   V práci s mandalami jsem vyzkoušela i různé techniky, ať už je to kresba pastelkami nebo linery, zlacení, tekuté perly atd., možnosti a kombinace jsou v podstatě neomezené. Výsledek najdete v galerii fotografií, kde je pod každou mandalou krátký popis. Doufám, že nové mandaly budou postupně přibývat.

   Mandala je primárně určena k pověšení na zeď, ale malé mandaly (velikost A4 nebo čtverce 20 x 20 cm, nejmenší dělám 16 x 16 cm) taky úžasně působí, když je máte třeba na pracovním stole ve dřevěném nebo kovovém stojánku. Obě varianty mám na fotografiích. Navíc tak můžete mandaly často měnit podle svého momentálního rozpoložení, nálady, prostě tak, aby Vám přinášely radost.

   Mandaly můžete najít i na facebooku.

Ida Myslikovjanová

Ida Myslikovjanová

tel.: 608 426 823

Copyright © 2009 Michal Hanusek